ختنه

آیا ختنه درد دارد؟

ختنه یک جراحی است که برای پسران به دلایل مختلفی مثل فرهنگی، مذهبی، بهداشتی و زیبایی انجام میشود و معمولا هر جراحی که صورت میگیرد باعث ایجاد درد در محل جراحی میشود.

ختنه در سنین مختلف انجام میشود اما به طور معمول در نوزادی و چند روز بعد از متولد شدن، نوزاد را ختنه میکنند یا اینکه در سنین چند سالگی ختنه میکنند. ختنه درد بسیار شدیدی دارد و به خاطر همین جراحی ختنه در نوزادان باید با بی حسی انجام شود چرا که اگربدون بی حسی جراحی ختنه انجام شود باعث ایجاد یک خاطره بد در ذهن کودک یا نوزاد میشود.

برای دریافت مشاوره و رزرو وقت معاینه در مطب دکتر هرمان مقدم ، با شماره زیر تماس بگیرید.

021-88213218 | 09356255563

ختنه کودک

درد ختنه از درد یک واکسن هم برای نوزاد بیشتر است و از عوارض این درد شدید میتوان به مواردی مثل افزایش ضربان قلب، افزایش فشار خون و حتی خون ریزی مغزی اشاره کرد و بر اساس این نتایج و تجربه ها انجمن پزشکی ایالات متحده آمریکا اعلام کرده که هنگام ختنه نوزاد حتما باید بی حسی اعمال شود.

بهترین روش ختنه برای نوزاد چیست؟

ختنه به روش حلقه ای قبل از سه ماهگی نوزاد معمولا درد ختنه را نسبت به روش سنتی کاهش میدهد و بهترین روش ختنه نوزاد حلقه ای است چرا که ختنه به روش حلقه ای هم درد کمتری دارد هم اینکه بعد از ختنه میتوان محل جراحی را شست یا بچه را پوشاک کرد.

اما طبق انجمن پزشکی آمریکا با تحقیقاتی که بین 500 کودک در روش های مختلف ختنه انجام شده است مشخص کرده اند که درد ختنه بعد از جراحی در همه روش ها یکسان است و میتوان از هر روشی برای ختنه استفاده کرد اما بهتر است در رابطه با این موضوع با پزشک خود مشورت کنید.

روش های تسکین درد و کاهش خون ریزی حین ختنه

ختنه یکی از رایج‌ترین روش‌های پزشکی است که انجام می‌شود، چندین دستگاه مختلف برای انجام ختنه در دسترس هستند و همه روش‌های ختنه نیازمند بی‌حسی موضعی مؤثر و کاهش درد ختنه هستند که در اینجا به این موارد اشاره میکنیم.

برای دریافت مشاوره و رزرو وقت معاینه در مطب دکتر هرمان مقدم ، با شماره زیر تماس بگیرید.

021-88213218 | 09356255563

بیهوشی و بی دردی:

نوزادان هنگام جراحی ختنه، درد حین ختنه را علاوه بر گریه کردن و تغییرات رفتاری به صورت نشانگرهای فیزیولوژیکی مانند افزایش ضربان قلب و فشار خون و کاهش اشباع اکسیژن نیز نشان می دهند.

تا به الان هیچ عاملی ثابت نکرده است که برای نوزادان حین ختنه تسکین درد ختنه به صورت کامل انجام شده باشد به همین دلیل روش درمان ترکیبی بهترین روش است.

بی حس کننده های موضعی:

برخی پزشکان معتبرفعال درجراحی ختنه ممکن است بی‌حس‌کننده‌های موضعی را ترجیح دهند، زیرا نسبتاً غیرتهاجمی هستند و بی‌خطر بودن آن‌ها با حداقل خطر متهموگلوبینمی یا سمیت‌های سیستمیک ثابت شده است.

ختنه بدون بیهوشی

کرم لیدوکائین-پریلوکائین موضعی با دز 2.5% از هر کدام یک ترکیب مناسب برای بی حسی است که برای کاهش درد ختنه استفاده میشود و 60تا80 دقیقه قبل از ختنه نوزاد 1گرم از این کرم روی محل ختنه مالیده میشود.

استفاده از استامینوفن:

استامینوفن معمولاً برای تسکین ناراحتی یا درد در نوزادان استفاده می شود اما به عنوان تنها مسکن برای کاهش درد ناشی از ختنه توصیه نمی شود.

طبق اطلاعات بدست آمده  نوزادانی که برای کاهش رد ختنه استامینوفن دریافت می کردند، 6 ساعت پس از عمل بهبود قابل توجهی درنشان دادند.

استفاده از ساکارز برای کاهش درد ختنه:

طبق منابع معتبر پزشکی استفاده از پستانک های آغشته به ساکارز در نوزادان نسبت به استفاده از پستانک های غوطه ور در آب در کاهش گریه حین عمل های دردناک مثل ختنه برتری دارد.

با این حال ساکارز نسبت به کرم لیدوکائین در کاهش درد ختنه کمتر موثر است.

برای دریافت مشاوره و رزرو وقت معاینه در مطب دکتر هرمان مقدم ، با شماره زیر تماس بگیرید.

021-88213218 | 09356255563

روش های تسکین درد ختنه بعد از جراحی

برای کاهش درد بعد از ختنه باید موارد زیر را انجام دهیم:

  1. در صورت احساس درد در نوزاد از قطره استامینوفن استفاده کنید ( هر 6تا8 ساعت یکبار)
  2. بعد از گذشت 48 ساعت از ختنه ، محل جراحی را با پماد موپیروسین چرب کنید.
  3. در سه روز اول آنتی بیوتیک برای نوزاد استفاده کنید.
  4. پس از جراحی، مرتبا پوشک بچه را عوض کنید.
  5. دفعات شیردهی به نوزاد را بعد از ختنه افزایش دهید چرا که شیر دادن به نوزاد باعث تسکین درد او میشود.

ختنه در بزرگسالی

عوارض بعد از ختنه

پس از جراحی ختنه در کودک یا نوزاد ممکن است نوزاد ختنه شده دچار عارضه هایی شود که شایع ترین این عارضه ها خونریزی است. عوارضی مانند عفونت ممکن است نیز دیده شود که با تجویز آنتی بیوتیک مخصوص توسط پزشک طی مدت زمانی برطرف میشود.

جدی ترین عارضه طولانی مدت ناتوانی در جمع شدن پوست ختنه گاه باقی مانده است که منجر به فیموز می شود. این ممکن است با استروئیدهای موضعی درمان شود. با این حال، اصلاح جراحی یا جراحی دوباره معمولا مورد نیاز است.

نتیجه گیری

ختنه قدیمی ترین و رایج ترین عمل جراحی در جهان است و مدیریت چنین جراحی رایجی اساساً نیازمند ایمنی بیمار، قابلیت اطمینان، بهبودی و مدیریت کافی درد است.

مطالعات متعددی، درد پس ازعمل، بی دردی و رابطه ختنه را تا به امروز ارزیابی کرده اند اما نشریاتی که به رابطه بین ختنه و درد می پردازند اغلب به تسکین درد در حین جراحی می پردازند و تأثیر روش هایی را که استفاده می کنند پس از عمل در نظر نمی گیرند. بنابراین تسکین درد ناکافی در حین و بعد از جراحی ختنه ممکن است عوارض طولانی مدتی مانند تغییر پردازش حسی و پاسخ محرک های دردناک داشته باشد.

به همین خاطر مشاهده می کنیم که خانواده های کودکانی که پس از ختنه دچار درد می شوند، وحشت دارند و نمی دانند چه کنند.

برای دریافت مشاوره و رزرو وقت معاینه در مطب دکتر هرمان مقدم ، با شماره زیر تماس بگیرید.

021-88213218 | 09356255563

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *