ختنه

آیا عمل ختنه با درد همراه است؟

عمل ختنه حتما باید با بی حسی انجام شود، زیرا در غیر این صورت خاطره ی بدی در ذهن کدوک خود می گذارد، البته این عمل به واسطه درد زیادی که همراه با خود دارد، معمولا با بی حسی انجام می شود.این عمل برای نوزادان تا حد زیادی می تواند دردناک تر از تزریق واکسن ها باشد.

از عوارض شدید درد می توان به افزایش ضربان قلب ، افزایش فشار خون ، خونریزی مغزی اشاره کرد بنابراین با بلوک کردن عصبی پشت آلت تناسلی می توان از عوارض درد جلوگیری کرد.

بر اساس این یافته، انجمن اطفال آمریکا توصیه می‌کند که در حین انجام ختنه حتماً باید نوزاد بی‌حس شود.
انواع داروهای بی‌حسی مورد استفاده در حین انجام ختنه عبارتند از: بی‌حسی زیرپوستی آلت تناسلی، بی‌حس کردن عصب پشت آلت تناسلی و روی پوست که ترکیبی از مواد بی‌حس کننده موضعی است. عوارض تزریق بی‌حس کننده موضعی مشتمل بر کبودی و سیاه شدن پوست آلت است که در 1.2% موارد دیده میشود.

برای تسکین درد پس از ختنه نوزادان معمولا 15-10 میلی گرم  شربت استامینوفن  به ازای هر کیلوگرم وزن کودک هر 6 ساعت تجویز می گردد. هم چنین تسکین درد ب تجویز قطره استامینوفن دو قطره به ازاء هر کیلوگرم به مدت 1 تا 2 روز (سه بار در روز) باعث کاهش درد میگردد، درد ختنه معمولا یکی دو روز بیشتر نیست و نباید بیش از 7-4 روز طول بکشد.
اثر استامینوفن خوراکی و به صورت شیاف در کاهش درد بعد از جراحی ختنه مشابه است ولی اثر خواب آوری استامینوفن به صورت شیاف بیش تر است. هم چنین استفاده از مقدار بالای استامینوفن به صورت شیاف قبل از جراحی باعث کاهش قابل توجه میزان درد در 24 ساعت اول بعد از جراحی ختنه می شود.
در نتیجه درد نوزاد با دارو حین عمل و پس از آن قابل کنترل می باشد و ترس از درد در والدین نباید مانعی بر انجام ختنه باشد.

 

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *