ختنه

بهترین زمان برای انجام ختنه

در بسیاری از ادیان دستوری دینی برای انجام ختنه نداریم. اما در برخی از ادیان مانند دین یهود، روز هشتم را بهترین روز و یا در اسلام طبق حدیثی که از پیامبر نقل شده، روز هفتم بهترین روز برای انجام عمل ختنه برای نوزادان می باشد.

طبق مطالعات انجام شده بهترین زمان ختنه در ۱۰ روز اول تولد و ترجیحاً همان ۴۸ ساعت اول است. در بعضی موارد نیز، پزشکان ممکن است این اقدام را به دلایل پزشکی به تأخیر بیندازند که زمان بعدی ختنه، ۱۱ روز اول بعد از تولد نوزاد و سپس تا پایان دورۀ نوزادی یعنی تا ۲۸ روز بعد از تولد است. بعد از ختنه، نوزادتان حداقل تا دو ساعت زیر نظر خواهد بود.

بهترین زمان ختنه از دید اسلام

پزشکان توصیه می کنند فرزندان پسر را تا سن سه سالگی ختنه کنیم زیرا یک پسر بچه سه ساله به نوع جنسیت خود آگاه است و شاید هنگام ختنه کردن احساس تعرض به هویت و جنسیتش را داشته باشد و بنابراین بر روحیه اش اثر منفی می گذارد.

حال این سوال مطرح است که اگر به هر دلیلی ختنه به سنین بالاتر موکول شد برای جلوگیری از آثار منفی روحی باید چه کرد؟

در این شرایط توصیه می شود اگر سن بچه بالای سه سال است از روش بیهوشی استفاده کنید و از انجام عمل با بی حسی اجتناب کنید تا مراحل عمل ختنه توسط کودک دیده نشود و تاثیر منفی در روحیه او نداشته باشد.
بنابراین در پاسخ به این سوال که چه زمانی نیاز به بیهوشی است باید گفت به طور کلی بهتر است ختنه در زیر سن 15 روزگی با بی حسی موضعی و بالای 6 ماهگی تحت بیهوشی عمومی و در سنین مابین این دو بیهوشی بر اساس تعامل و توافق بین والدین و پزشک انجام گردد.
وقتی صحبت از بیهوشی نوزادان، شیرخواران و یا کودکان می شود ظرافت کار نسبت به بزرگسالان بیشتر می شود به طوریکه هرچه سن کودک در حین بیهوشی کمتر بوده و یا بیماری زمینه ای وجود داشته باشد بیهوشی مشکل تر و طبیعتا عوارض ناشی از آن بیشتر می شود و بنابراین ضروری است تا والدین در انتخاب مراکز درمانی توجه ویژه ای داشته و نسبت به مشاوره بیهوشی قبل از عمل جراحی نیزکوتاهی نکنند.

 

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *