ختنه

ختنه مجدد در چه مواردی نیاز است؟

به پوست انتهای آلت تناسلی پره پوس می گویند که در عمل ختنه این بخش برداشته می شود. گاهی اوقات ممکن است این پوست برداشته نشود و پیش پوست یا خیلی کوتاه و یا خیلی بلند برداشته شود. در این حالت نیاز است که عمل مجدد ختنه صورت گیرد.

حالت اول : اگر این پوست به طور کامل برداشته نشود، یک لبه پوستی در اطراف محل برش باقی می ماند که از نظر زیبایی رضایت بخش نخواهد بود و مانند گوشت اضافه بیرون می زند که گاهاً ممکن است والدین درخواست کنند که با انجام عمل جراحی ترمیمی، لبه پوستی برداشته شود.
گاه در صورت ناقص برداشته شدن پوست ختنه گاه ممکن است چسبندگی بعدی اتفاق بیفتد.

حالت دوم:  این است که پره پوس بیش از  اندازه کشیده و برش داده شود که در این حالت به غیر از مسائلی که از دید زیبایی ایجاد می شود، عصب پشتی آلت به علت کشیده شدن بیش از اندازه پوست بسیار سطحی شده و فرد ممکن است در آینده به عارضه زود انزالی دچار شود.

از  دیگر مشکلات ختنه نامناسب می توان به کجی ادرار و آلت اشاره کرد که در بیشتر موارد این مشکلات مادرزادی است و در موارد اندکی به دنبال ختنه دیده می شود.
دلایل مادرزادی صرفاً با جراحی بهبود می‌یابد و بروز آن می‌تواند علل مختلفی داشته باشد.
در نوع اکتسابی ممکن است به دلیل عدم ختنه مناسب و یا سوختگی خروجی ادرار بر اثر ختنه یا استفاده از پوشک نامناسب مجرای خروجی ادرار مسدود و در نتیجه ادرار هنگام خروج دچار انحراف می‌شود که بیش‌تر موارد  با دارو درمانی بهبود می‌یابد اما در مواردی نیز کودک نیاز به جراحی سرپایی دارد.
انحراف ادرار در کودکان باید جدی گرفته شود و اگر درمان نشود، ادرار به‌صورت کامل تخلیه نمی‌شود و در نتیجه احتمال بروز بیماری‌های کلیوی در کودکان افزایش می‌یابد علاوه بر این، عدم تخلیه مناسب و کامل ادرار می‌تواند خطر عفونت و بیماری‌های دستگاه تناسلی را نیز در پی داشته باشد.
از علل کج شدن آلت نیز می توان به بیماری هیپوسپادیاس( ختنه پیغمبری) اشاره کرد که نوعی بیماری مادرزادی است و در آن شکل ظاهری آلت خمیده و غیر طبیعی می شود و معمولا بدنبال ختنه ایجاد نمی شود اما در موارد اندک،
در افراد بالغی که بعلت ختنه نامناسب دچار بد شکلی آلت تناسلی هستند، در بسیاری از موارد با جراحی می توان آنرا اصلاح نمود.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *