ختنه

خصوصیت های مفید و مضر ختنه کردن

ختنه کردن از زمان حضرت ابراهیم وجود داشته و این سنت تا مسلمانان نیز ادامه پیدا کرده است. در کشور های اسلامی و آمریکا و برخی از کشور های دیگر، این عمل شایع ترین عمل دنیا می باشد. در آمریکا حدود هشتاد درصد از نوزادان پسر، ختنه می شوند که این عمل به دلیل آن است که با ختنه کردن احتمال عفونت ادراری در یکسال اول زندگی پسران کمتر می شود. ختنه کردن می تواند احتمال ابتلا به بیماری های سرطان تناسلی را نیز کاهش دهد.

از جمله فواید دیگر ختنه در دوران نوزادی ترمیم بافتی عالی است و تقریبا هم زمان با افتادن بند ناف زخم ختنه نیز جوش می خورد و احتمال عفونت ختنه در این زمان بسیار کم است، زیرا هم آنتی کورهای مادر در خون بچه وجود دارد و هم این ناحیه پر خون در برابر عفونت کاملا مقاوم است. به علاوه انجام ختنه نوزادی مشکلات و استرس روحی که در انجام ختنه در سنین بالاتر برای کودک ایجاد می نماید را نیز ندارد.

هم چنین مطالعات نشان داده احتمال ابتلا به ویروس HIV-2 ، هرپس ژنیتال ، بیماری سیفلیس، کوندیلوما آکومیناتوم ، شانکروئید،پاپیلوما ویروس انسانی (HPV) که باعث زگیل تناسلی می شود و در افرادی که ختنه شده اند کمتر است به علاوه ختنه با کاهش اسمگما که همان ترشحاتی است که در آقایان وجود دارد، ریسک ابتلا به عفونت های آمیزشی و قارچی به ویژه بالانیت( التهاب پوست کلاهک آلت تناسلی ) را نیز کمتر می کند.

همسران مردان ختنه شده نیز کمتر به سرطان دهانه رحم مبتلا می شوند. در واقع تنها سرطانی که  در دنیا  که تقربا ١٠٠٪؜ قابل پیشگیری بوده سرطان آلت است، که صرفا با ختنه نوزادی قابل پیشگیری است.

نکته دیگر این است که ٢٠ درصد افراد مبتلا به بیماری های کلیوی که در مراحل آخر هستند مانند افراد پیوندی و دیالیزی سابقه عفونت ادراری و پیلونفریت داشته اند و با توجه به اینکه اکثر اسکارهای کلیوی در سال اول عمر ایجاد می شود، اهمیت بالای ختنه آشکار می شود.

 

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *