ختنه

چسبندگی قبل و بعد از ختنه

ختنه یکی از رایج ترین روش های جراحی انتخابی است که انجام می شود . اگر پوست ختنه گاه پسرتان به سر آلت تناسلی او چسبیده باشد و اصطلاحا دچار چسبندگی بعد از ختنه شده ولی این موضوع قابل درک است که نگران باشید زیرا در بسیاری از کودکان ختنه شده و کودکان ختنه نشده رخ میدهد.

چسبندگی آلت تناسلی قبل از ختنه یا بعد از ختنه (چسبندگی قبل و بعد از ختنه) در بسیاری از نوزادان هنگامی رخ میدهد که پوست ساقه آلت تناسلی به گلن (ساختار پیازی) در بالای آلت تناسلی می چسبد. برخی از چسبندگی های آلت تناسلی در دوران شیرخوارگی خود به خود برطرف می شوند اما برخی باید با کرم های مخصوص درمان شوند.

ختنه بدون بیهوشی

انواع چسبندگی آلت تناسلی (چسبندگی قبل و بعد از ختنه):

چسبندگی آلت تناسلی اکثرا در نوزادانی که آلت تناسلی پنهان دارند شایع است و با اضافه شدن چربی ناپدید میشود. سه نوع چسبندگی آلت تناسلی وجود دارد که عبارتند از:

  1. چسبندگی غده ای: این چسبندگی ها زمانی اتفاق می افتد که پوستی که به گلنس متصل است، حاشیه تاجی یا همان خط ارغوانی که ساقه را از گلنه دجا میکند میپوشاند.
  2. پل های پوست آلت تناسلی: ین چسبندگی ها ضخیم تر، بالقوه دائمی هستند و ممکن است نیاز به جراحی داشته باشند.
  3. سیکاتریکس: این نوع چسبندگی که اساساً بافت اسکار است ، می‌تواند زمانی ایجاد شود که آلت تناسلی به لایه چربی شرمگاهی برگردد و ناحیه جراحی منقبض شود و اساساً آلت تناسلی را به دام می‌اندازد و به هیچ وجه نمی‌توان غده را در معرض دید قرار داد.

برای دریافت مشاوره و رزرو وقت معاینه در مطب دکتر هرمان مقدم ، با شماره زیر تماس بگیرید.

021-88213218 | 09356255563

علایم چسبندگی آلت تناسلی:

در حالی که چسبندگی آلت تناسلی معمولاً با چشم غیرمسلح قابل مشاهده است، ممکن است علائم دیگری نداشته باشد و اغلب باعث ایجاد هیچ نوع دردی نمی شود. در نتیجه، آلت تناسلی ممکن است به نظر برسد که در لایه چربی شرمگاهی مدفون شده است. اگر چسبندگی آلت تناسلی ادامه یابد، ممکن است کودک در حین رشد نعوظ احساس کشش کند.

ختنه نوزاد در کلینیک

در کودکان ختنه نشده، گاهی اوقات چربی و سلول های مرده پوست می توانند زیر پوست ختنه گاه گیر کرده و باعث ترشحات سفید رنگی به نام اسمگما شوند. گرچه این ترشح می تواند شبیه چرک باشد، اما عفونت نیست و نشانه ای نیست که چیزی اشتباه است. با این حال بهتر است در صورت تداوم ان توسط پزشک متخصص اطفال بررسی شود.

علت چسبندگی آلت تناسلی قبل از ختنه

دلایل زیادی وجود دارد که چرا چسبندگی آلت تناسلی قبل از ختنه رخ میدهد که قرار است اینجا با آنها اشنا شوید.

زمانی که هنوز آلت تناسبلی ختنه نشده است ممکن است پوست ختنه گاه به غده بچسبد و در صورتی که پوست ختنه گاه به طور دوره ای جمع نشده یا به عقب کشیده نشود، پوست ختنه گاه به طور طبیعی از دهانه خارج می شود و باعث چسبندگی میشود. در دوره قبل از ختنه و کودکان ختنه نشده هنگامی که پوست شفت توسط یک چربی ناحیه تناسلی به جلو رانده می شود چسبندگی ممکن است ایجاد شود.

برای دریافت مشاوره و رزرو وقت معاینه در مطب دکتر هرمان مقدم ، با شماره زیر تماس بگیرید.

021-88213218 | 09356255563

طبیعی است و انتظار می رود که پوست ختنه گاه یک نوزاد ختنه نشده به سر آلت تناسلی بچسبد و این مورد چسبندگی محسوب نمیشود. همچنین پوست ختنه تا چندسالگی نمیتواند جمع شود.

والدین یا مراقبین نوزاد هرگز نباید پوست ختنه گاه را جمع کنند یا به زور برگردانند. به مرور زمان که کودک بزرگ میشود به طور طبیعی پوست ختنه گاه از سر آلت تناسلی جدا شده و امکان جمع شدن ایمن فراهم میشود. چنانچه اینطور نبود احتمال علایم چسبندگی بالا میرود.

علت چسبندگی الت تناسلی بعد از ختنه چیست؟

ختنه از نظر پزشکی برای نوزادان الزامی نیست اما برخی از والدین ممکن است به دلایلی اعم از فرهنگی،مذهبی، پزشکی و… تصمیم بگیرند که نوزاد خود را ختنه کنند. در جراحی ختنه میدانیم که پوست نوک آلت تناسلی یا همان پوست ختنه گاه با جراحی برداشته میشود. ختنه در سنین مختلف انجام میشود و بعد از جراحی و در طول فرایند بهبودی احتمال ایجاد چسبندگی الت تناسلی وجود دارد.

ختنه اطفال

اگر پس از ختنه مقداری از پوست ختنه گاه باقی بماند، چسبندگی می تواند در پسران ختنه شده ایجاد شود. چسبندگی بعد از ختنه همچنین ممکن است زمانی رخ دهند که پوست باقیمانده در طول مراقبت از ختنه به اندازه کافی جمع نشود یا به عقب کشیده نشود.

یکی از علت های دیگر ایجاد چسبندگی بعد از ختنه، افزایش چربی بیشتر در ناحیه شرمگاهی نوزاد ختنه شده است و با افزایش چربی ممکن است پوست تحریک شده و به بافت های اطراف بچسبد.

برای دریافت مشاوره و رزرو وقت معاینه در مطب دکتر هرمان مقدم ، با شماره زیر تماس بگیرید.

021-88213218 | 09356255563

تشخیص چسبندگی آلت تناسلی

چسبندگی آلت تناسلی خوش خیم بوده و درد و ناراحتی ایجاد نمیکند اما ممکن است شما حتی متوجه آن نشوید. اگر در هنگام تعویض پوشک نوزاد متوجه چسبندگی شدید، می‌توانید با مطب پزشک خود تماس بگیرید تا یک قرار ملاقات تعیین کنید. با اینکه چسبندگی آلت تناسلی اورژانسی نبوده و نگرانی زیادی ندارد با این حال شما باید آن را توسط پزشک فرزندتان بررسی کنید تا بلافاصله درمان را شروع کند.

درمان چسبندگی الت تناسلی

گفتیم که چسبندگی آلت تناسلی سه نوع است و برای درمان هریک نیز روشی جداگانه وجود دارد.

هنگامی که کودک دچار چسبندگی دانه‌ای می‌شود، پزشک به شما توصیه می‌کند که به سادگی از ژل نفتی استفاده کنید تا نرم بماند و در غیر این صورت آن را به حال خود رها کنید. در نهایت یک ماده سفید به نام اسمگما، ترکیبی از سلول‌های مرده پوست و ترشحات غدد چربی در زیر گیرکرده تشکیل میشود و به آرامی به جداشدن آن از سر آلت تناسلی کمک میکند.

کلینیک ختنه

این ماده همراه با نعوظ خودبخودی در نهایت از چسبندگی مراقبت می کند. اسمگما ممکن است کمی شبیه چرک باشد بنابراین با دیدن آن نگران نباشید اما اگر مطمئن نیستید با پزشک اطفال خود صحبت کنید.

دو نوع دیگر چسبندگی آلت تناسلی نیاز به درمان های بیشتر دارد.

برای دریافت مشاوره و رزرو وقت معاینه در مطب دکتر هرمان مقدم ، با شماره زیر تماس بگیرید.

021-88213218 | 09356255563

پل های پوستی معمولاً می توانند با جراحی در یک روش سرپایی جدا شوند. در موارد شدید در پسران ختنه شده، ممکن است به صورت مجدد ختنه انجام شود.

برای درمان سیکاتریکس که گاهی اوقات آلت تناسلی به دام افتاده نامیده می شود،  پزشک اطفال ممکن است کورتیکواستروئیدی مانند بتامتازون را تجویز کند. این دارو به اندازه کافی چسبندگی آلت تناسلی از نوع سیکاتریکس را نرم میکند که به راحتی آن را با پس کشیدن ملایم یا عقب کشیدن پوست ختنه گاه میتوان آزاد کرد.

سخن آخر:

ختنه یک جراحی مهم است و انتخاب پزشک متخصص در نوع روش ختنه بسیار مهم است. والدینی که دارای نوزاد هستند هنگام برخورد با چسبندگی آلت تناسلی چه قبل از ختنه یا چه بعد از ختنه بسیار محتاط باشند و حتما با پزشک اطفال در ارتباط باشند.

برای دریافت مشاوره و رزرو وقت معاینه در مطب دکتر هرمان مقدم ، با شماره زیر تماس بگیرید.

021-88213218 | 09356255563

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *